Какво представляват домовете в астрологията през погледа на именития руски астролог Сергей А. Вронски
03.09.2024 | Lira print
Домовете (или „полетата“) в хороскопа и до днес представляват предмет на спорове както сред астролозите, така и сред противниците на науката, за които въпросът за домовете е един от главните аргументи срещу самата астрология.
Някои астрологически школи се стараят или да заобиколят проблема с домовете, или изобщо да не го разглеждат; други използват домовите системи нашироко – дори създават научно-изследователски групи, които сериозно и из основи изучават проблематиката им. Към първата група се числи школата на Ебертин – основателя и първи ректор на Академията по космобиология в Германия, а към втората – известният учен-астролог и специалист по древни езици доктор Валтер Кох, създател на известните и признати в цял свят „Таблици на домовете по месторождение“. През последните десетилетия последователите на втората група стават все повече и научно-изследователската работа в това направление продължава с голям успех.
Макар и на практика да не съществуват разногласия относно „произхода“ на зодиакалните знаци, доста трудно e да се каже къде и кога са се появили първите системи от домове. Може да открием по-ранни сведения за тях в древногръцките ръкописи. Домовете се споменават в много работи на древните гърци и араби, а от II-ри век от нашата ера – времето на Птолемей – вече се използват като необходим детайл за всеки хороскоп. Първите знания за домовете дължим на арабския учен-математик, астроном и астролог Ал-Баттани, живял между 850 и 920 г. от нашата ера, и на известния астроном и астролог от II-ри век от нашата ера Клавдий Птолемей. От онези древни времена насам домовите системи са се умножавали и усъвършенствали чак до средата на ХХ-ти век. Познати са около 200 домови системи, сред които се открояват по-популярни – като системите на Региомонтан, Порфирий, Кампанус, Плацидус, Рафаел. Почти всички те понастоящем имат единствено историко-библиографска стойност и практически вече не се използват, освен от отделни астролози – привърженици на езотериката.
Първите домови таблици на д-р Валтер Кох ми бяха предоставени от един сътрудник към Германското посолство в Москва по времето, когато вече живеех в столицата – във вторник, 21 май 1963 г., в 11 часа и 17 минути – тогава обитавах квартирата на изучаващия античността професор Алексей Лосев на улица „Арбат“.
Същевременно получих писмо от д-р Фон Брентано с молба да извърша проверка на новите таблици. Той ми пишеше, че заедно с някои немски астролози вече са тествали домовата система на Кох чрез няколкостотин хороскопа и резултатите се оказали просто „потресаващи“. Ние успяхме да направим такава проверка едва през периода 1964-1967 г., когато обработихме на компютър около 10 000 индивидуални хороскопа. Останахме поразени и оттогава препоръчваме на всички да използват само „Таблици на домовете по месторождението“ на д-р Валтер Кох.
Астрологията от древността е (и си остава до ден-днешен) геоцентрична – в центъра на кръга е човекът, застанал на Земята, около когото се въртят всички небесни тела. Изчисляването на домовете на хороскопа се основава на въртенето на Земята около оста ù (за земния наблюдател светилата и планетите се въртят около Земята) – за разлика от зодиакалните знаци, които са разположени по продължение на еклиптиката – линията от небесната сфера, която е видимият път на Слънцето. Тоест зодиакалните знаци отразяват годишното движение на Земята около Слънцето, а домовете – денонощното движение на Земята около оста ù.
Зодиакалните знаци в астрологическата карта служат като един вид статична координатна мрежа, докато домовете по силата на обвързаността им с мястото и часа на раждане представляват втора координатна мрежа, която е наложена върху зодиакалната. При това началото на първи дом може да се намира във всеки зодиакален знак. Разположението на куспидите на домовете зависи от мястото и часа на раждането.
Домовете имат голямо значение в хороскопа – всъщност картата се смята за хороскоп само ако в нея са отбелязани всичките дванадесет дома. Ако липсват – вече имаме не хороскоп, а космограма, за чието построяване се използват единствено зодиакалните знаци с разположените в тях планетни констелации. За се разчертае хороскоп, прави се специално изчисление на разположението на планетите за дадена географска ширина и дължина в определен момент от времето.
Зодиакалните знаци символизират потенциала, който е заложен в човека. А по какъв начин ще се прояви и в кои сфери ще намери приложение свидетелстват именно домовете на хороскопа. Те дават индикации как, къде и в каква степен ще се изявят характерните качества на човека, ще се разкрият възможностите му и как всичко това ще се отрази на ежедневието му. Всеки дом символизира определена сфера от битието на индивида – затова домовете показват съществуването му в социума, какъв човек става под принудата на живота; домовете също разкриват придобитите навици, привички, способности, също целите, които са поставени пред него, както и методите, чрез които да върви към постигането им.
Домовете – като зодиакалните знаци, са дванадесет. По-нататък ще се запознаем подробно с всеки един, а сега ще отбележим някои кратки важни сведения за тях.
Названия на домовете и техните основни значения
Всички домове на хороскопа от древни времена имат свои исторически названия, които сме наследили. Тук ги привеждам на латински език:
I-ви дом: Vita (лат. „живот“) или Horoscopus („изгрев“)
II-ри дом: Lucrum („печалба“) или Porta inferna („долната порта“)
III-ти дом: Fratres („братя“) или Dea („богиня“)
IV-ти дом: Genitor („родител») или Imum Coeli („надир“)
V-ти дом: Nati („потомци») или Fortuna bona („добра съдба“)
VI-ти дом: Valetudo („здраве“) или Fortuna mala („лоша съдба“)
VII-ми дом: Uxor („съпруг“) или Occasus („залез“)
VIII-ми дом: Mors („смърт“) или Porta superna („горната порта“)
IX-ти дом: Pietas („благочестие“) или Deus („Бог“)
X-ти дом: Regnum („царство“) или Medium Coeli („средата на небето“)
XI-ти дом: Benefacta („добри дела“) или Genius bonus („добър гений“)
XII-ти дом: Carcer („затвор“) или Genius malus („зъл гений“)
Началото на дома е много важно, тъй като именно по него се определят основните му характеристики. Градусът от зодиакалния кръг, в който започва съответният дом, се нарича куспида. Куспидите на I-ви, IV-ти, VII-ми и X-ти дом (т.нар. ъглови домове) имат собствени названия:
Куспидата на I-ви дом – Асцендент (Asc, Ascendant)
Куспидата на VII-ми дом – Десцендент (Dsc, Descendant)
Куспидата на IV-ти дом – Надир или Имум цели („Небесна дълбочина“) (IC, Imum Coeli)
Куспидата на Х-ти дом – Меридиан или Медиум цели („Небесна среда“) (МС, Medium Coeli)
Върховете на останалите домове нямат собствени названия. Асцендентът и Десцендентът образуват хоризонталната ос на хороскопа: Асцендентът – точката (зодиакалният градус), която изгрява в източната част на хоризонта в определен момент, например в мига на раждането. Десцендентът – точката, която залязва в западната част на хоризонта. Меридианът е зодиакалният градус на зенита (най-високата точка от небесната сфера) в момента на раждането, а Надирът – най-ниската (невидима) точка от небесната сфера, която при раждането е под хоризонта.